See sovinnonhalu on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sovinto",
"3": "halu",
"alt1": "sovinnon"
},
"expansion": "sovinnon + halu",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "sovinnon + halu",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "sovinnonhalu",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalu",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalun",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalun",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalujen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalua",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalussa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalusta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluun",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalulla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalulta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalulle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "sovinnonhalutta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalujeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalujani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalussani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalustani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluuni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalullani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalultani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalulleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalunani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluttani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "sovinnonhalusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalusi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalujesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalujasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalussasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluusi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalullasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalultasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalullesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalunasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "sovinnonhalumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalumme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalujemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalujamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalussamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluumme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalullamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalultamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalullemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalunamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "sovinnonhalunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalunne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalujenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalujanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalussanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluunne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalullanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalultanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalullenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalunanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "sovinnonhalunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalujensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalujaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalujansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalussaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalussansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalullaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalullansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalultaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalultansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalulleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalullensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalunaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalunansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "sovinnonhalu",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "sovinnonhalu",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "sovinnonhal",
"2": "",
"3": "",
"4": "u",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish valo-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "sovinnonhaluinen"
}
],
"glosses": [
"will or desire for reconciliation"
],
"id": "en-sovinnonhalu-fi-noun-EmCCxHrx",
"links": [
[
"will",
"will"
],
[
"desire",
"desire"
],
[
"reconciliation",
"reconciliation"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈsoʋinːonˌhɑlu/"
},
{
"ipa": "[ˈs̠o̞ʋinːo̞nˌhɑ̝lu]"
},
{
"rhymes": "-ɑlu"
}
],
"word": "sovinnonhalu"
}
{
"derived": [
{
"word": "sovinnonhaluinen"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sovinto",
"3": "halu",
"alt1": "sovinnon"
},
"expansion": "sovinnon + halu",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "sovinnon + halu",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "sovinnonhalu",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalu",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalun",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalun",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalujen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalua",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalussa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalusta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluun",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalulla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalulta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalulle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "sovinnonhalutta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalujeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalujani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalussani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalustani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluuni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalullani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalultani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalulleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalunani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluttani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "sovinnonhalusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalusi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalujesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalujasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalussasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluusi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalullasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalultasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalullesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalunasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "sovinnonhalumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalumme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalujemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalujamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalussamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluumme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalullamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalultamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalullemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalunamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "sovinnonhalunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalunne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalujenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalujanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalussanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluunne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalullanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalultanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalullenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalunanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "sovinnonhalunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalujensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalujaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalujansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalussaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalussansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalullaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalullansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalultaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalultansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalulleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalullensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalunaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhalunansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhalukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "sovinnonhaluinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "sovinnonhalu",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "sovinnonhalu",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "sovinnonhal",
"2": "",
"3": "",
"4": "u",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valo-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑlu",
"Rhymes:Finnish/ɑlu/5 syllables"
],
"glosses": [
"will or desire for reconciliation"
],
"links": [
[
"will",
"will"
],
[
"desire",
"desire"
],
[
"reconciliation",
"reconciliation"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈsoʋinːonˌhɑlu/"
},
{
"ipa": "[ˈs̠o̞ʋinːo̞nˌhɑ̝lu]"
},
{
"rhymes": "-ɑlu"
}
],
"word": "sovinnonhalu"
}
Download raw JSONL data for sovinnonhalu meaning in All languages combined (20.7kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.